The choice is simple: It must be locally produced, sold by the manufacturer, and the products must be fresh and high-quality Informational Flyers and Brochures Prepared by KOBIA Applications from entrepreneurs working in agriculture, industry, and services have been reviewed The implementation of Aghdash district’s business opportunities was discussed with the participation of entrepreneurs Woman entreprenuers strengthening their role in economy with the state support SME Bazaar fair began its activity The results of the startup competition "From us to business" have been announced Rwandan delegation got acquainted with activities of the "Baku SMB House" "Investment journey" event took place in Masalli The most active entrepreneurs of 2024 have been awarded
Public Council created under Agency for Development of SMEs in Azerbaijan 29.11.18
Public Council created under Agency for Development of SMEs in Azerbaijan
A Public Council has been created under the Agency for the Development of Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) in Azerbaijan, chairman of the agency’s board Orkhan Mammadov said Nov. 29.
He said that the Council included 15 representatives of various organizations, non-governmental organizations, as well as associations that bring together hundreds of entrepreneurs. Head of the Azerbaijan Pomegranate Producers and Exporters Association Farhad Garashov was elected the head of the Public Council.
“The goal of the Public Council is to strengthen public participation in the Agency, as well as ensure public oversight of the activities of SMEs and strengthen relations between the Agency and the public,” said Mammadov.
He noted that the establishment of close ties with civil society institutions during these initiatives is one of the key areas of the Agency’s activities.
The creation of the Public Council under the Agency for the Development of SMEs in Azerbaijan is an indicator of the importance attached to the establishment of healthy relations between state and private entrepreneurship, he added.
The Public Council included representatives of the Public Association “Regional Development” of the Heydar Aliyev Foundation, the Fund to Support the Development of Entrepreneurship and Market Economy, the Public Association for Support of Disabled Entrepreneurs, as well as the associations of beekeepers, furniture, construction materials, pomegranate, hazelnut, wine, producers and exporters of dairy products, insurers, banks and tourism.