2026-cı ilin I yarısında 131 Çağrı Mərkəzi 5000-ə yaxın müraciəti cavablandırıb 13.07.26
Çağrı Mərkəzinə daxil olmuş müraciətlər əsasən KOB evlərində göstərilən xidmətlər, biznesə başlanması və sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi üçün dəstək alətləri ilə bağlı olub.
Cari ilin yanvar-iyun aylarında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) 131 Çağrı Mərkəzinə 4649 zəng daxil olub. Müraciətlər əsasən KOB evlərində dövlət və özəl təşkilatlar tərəfindən sahibkarlara göstərilən xidmətlər, biznesə başlanması və sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi üçün dəstək tədbirləri, “Startap” şəhadətnaməsi, investisiya təşviqi sənədi, güzəştli maliyyə dəstəyi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə biznes fəaliyyəti, həmçinin KOBİA-nın fəaliyyət istiqamətlərinə dair digər məsələləri əhatə edib.
Müraciətlərin əksəriyyəti canlı rejimdə cavablandırılıb, araşdırma tələb edən məsələlər üzrə isə Agentliyin aidiyyəti strukturları tərəfindən müvafiq məlumat verilib.
Çağrı Mərkəzinə daxil olan müraciətlərin əsas hissəsi Bakı şəhərinin payına düşüb. Digər müraciətlər isə əsasən Quba-Xaçmaz, Lənkəran-Astara, Mərkəzi Aran, Gəncə-Daşkəsən və Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonlarından daxil olub.
131 Çağrı Mərkəzinə ölkənin istənilən regionundan stasionar telefonla birbaşa zəng etmək mümkündür. Çağrı Mərkəzi canlı rejimdə, qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş rəsmi iş günlərində fasiləsiz olaraq saat 09:00-dan 18:00-dək fəaliyyət göstərir.

In the first half of 2026, the KOBİA Call Centre via number 131 responded to approximately 5,000 enquiries 13.07.26
In the first half of 2026, the KOBİA Call Centre via number 131 responded to approximately 5,000 enquiries
The enquiries received by the Call Centre mainly concerned the services provided at SME Houses, the establishment of business and support instruments for the development of entrepreneurship.
In January–June of the current year, 4,649 calls were received by the KOBİA Call Centre via number 131. The enquiries mainly covered the services provided to entrepreneurs by state and private organisations at SME Houses, support measures for the establishment of business and the development of entrepreneurship, the "Startup" Certificate, the Investment Promotion Certificate, preferential financial support, business activity in the territories liberated from occupation, as well as other issues related to the areas of activity of KOBİA.
The majority of the enquiries were responded to in real time, while, on issues requiring examination, the relevant information was provided by the relevant structural divisions of the Agency.
The main share of the enquiries received by the Call Centre accounted for the city of Baku. The remaining enquiries mainly came from the Guba-Khachmaz, Lankaran-Astara, Central Aran, Ganja-Dashkasan and Sheki-Zagatala Economic Regions.
It is possible to make a direct call to the KOBİA Call Centre via number 131 from a landline telephone from any region of the country. The Call Centre operates in real time without interruption from 09:00 to 18:00 on official working days stipulated by the legislation.