KOB inkişaf mərkəzləri 1200-ə yaxın sahibkar üçün təlim və məsləhət xidmətləri təşkil edib 14.01.21
Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (KOB) bilik və bacarıqlarının atrırılması, innovasiyalara çıxışının genişləndirilməsi məqsədilə 2020-ci ildə Bakı, Sumqayıt, Xaçmaz və Yevlax şəhərlərində 4 KOB inkişaf mərkəzi fəaliyyətə başlayıb.
Ötən il bu mərkəzlər tərəfindən müxtəlif mövzularda 100-ə yaxın təlim keçirilib, 2500 saata yaxın məsləhət xidməti göstərilib ki, bu xidmətlərdən 1200-dək KOB subyekti, startap və biznesə yeni başlayanlar yararlanıb. Qeyd edək ki, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) strukturuna daxil olan KOB inkişaf mərkəzlərində ödənişsiz olaraq KOB subyektləri, startaplar və biznesə başlamaq istəyənlərin biznesyönümlü bilik və bacarıqlarının artırılması üçün təlimlər təşkil olunur, məsləhət xidmətləri göstərilir, təcrübə proqramlarında iştiraka, biznes ideyaların maliyyə resurslarına yönləndirilməsinə dəstək təmin olunur.
Həmçinin, 2020-ci il ərzində KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən ödənişsiz olaraq sahibkarlara 150-yə yaxın biznes planının hazırlanmasında dəstək göstərilib.
KOB inkişaf mərkəzlərinin dəstəyi ilə ötən il 10 yeni KOB subyekti yaradılıb ki, bunun 4-ü fərdi sahibkar, 6-sı isə MMC-dir. Yeni yaradılmış sahibkarlıq subyektləri Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonu və Sumqayıt şəhərlərində kənd təsərrüfatı və xidmət sektorlarında fəaliyyət göstərirlər. KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən bu KOB-lara dəstək tədbirləri hazırda da davam etdirilir. Eyni zamanda, KOB inkişaf mərkəzlərinin təlim və məsləhət xidmətlərindən yararlanmış qadın sahibkarlara beynəlxalq layihə çərçivəsində qrant ayrılmasına dəstək göstərilib, mərkəzlərin xidmətlərindən istifadə etmiş 50-dən çox vətəndaş özünüməşğulluq proqramı ilə əlaqələndirilərək müvafiq aktivlərlə təmin olunub.
2020-ci ildə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və işgüzar əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məqsədilə 29 sahibkar və menecer “Azərbaycanın biznes ictimaiyyətində menecerlərin ixtisasının artırılması üzrə Almaniya-Azərbaycan birgə Proqramı”dan yararlanıb. KOBİA və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) əlaqələndiricisi olduğu proqram çərçivəsində 2021-ci ildə də Azərbaycan sahibkar və menecerlərinin beynəlxalq təcrübəni öyrənməsi və işgüzar əlaqələrini inkişaf etdirməsi üçün tədbirlər davam etdiriləcək.
Yaxın aylarda həmçinin, KOB subyektlərinin təlim və tədris imkanlarının artırılması, biznes sahəsində qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi üçün video təlim platfoması istifadəyə veriləcək. Bu platformada KOB subyektlərinin ehtiyaclarına uyğun istiqamətlər üzrə təlim videoları, tədris materialları və özünüqiymətləndirmə testləri yerləşdiriləcəkdir.

SMB development centers organized Training and Consulting services for about 1200 entrepreneurs 14.01.21
SMB development centers organized Training and Consulting services for about 1200 entrepreneurs
To improve the knowledge and skills of Micro, Small and Medium Businesses (SMBs) and to expand access to innovations, 4 SMB development centers were launched in Baku, Sumgait, Khachmaz, and Yevlakh in 2020.
Last year, about 100 training sessions were conducted by these centers on various topics, about 2500 hours of consulting services were provided, about 1200 SMBs, startups, and beginners benefited from these services. It should be noted that SMB development centers, which are part of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), organize training to increase the business process-oriented knowledge and skills of those wishing to start SMBs, startups, and businesses free of charge, as well as provide consulting services, support for participation in internship programs, direct business ideas to financial resources.
Furthermore, SMB development centers provided free support to entrepreneurs in the development of nearly 150 business plans in 2020.
With the support of SMB development centers, 10 new SMBs were established last year, 4 of which are physical entities and 6 are limited liability companies (LLC). Newly established business enterprises operate in the agricultural and service sectors of the Guba-Khachmaz economic region and Sumgait city. SMB development centers continue to support these SMBs. In addition, female entrepreneurs benefiting from the training and advisory services rendered by SMB development centers were supported to get grants as part of the international project, more than 50 citizens who used the services of the centers were provided with relevant assets in coordination with the self-employment program.
To study international experience and develop business relations in 2020, 29 entrepreneurs and managers benefited from the German-Azerbaijani Joint Program to improve skills of managers in Azerbaijan's Business Community. As part of the Program, which is coordinated by SMBDA and German Agency for International Cooperation (GIZ), in 2021, measures will be continued to enable Azerbaijani entrepreneurs and managers to study international experience and develop business relations.
In the coming months, an online training platform will also be put into use to increase the training and education opportunities of SMBs and to study advanced experience in Business. Training videos, teaching materials, and self-assessment tests will be provided on this platform based on the needs of SMBs.