"ISO 22000: Qida təhlükəsizliyi idarəetmə sistemi" ilə bağlı təlim keçiriləcək 23.02.21
Qida sektorunda fəaliyyət göstərən və bu sahədə yeni fəaliyyətə başlayan kiçik və orta müəssisələrin dinamikası, eləcə də KOB subyektlərinin müvafiq təlimə olan ehtiyacı nəzərə alınaraq Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) Sumqayıt KOB İnkişafı Mərkəzi tərəfindən "ISO 22000: Qida təhlükəsizliyi idarəetmə sistemi"nə dair onlayn təlim keçiriləcək.
Fevralın 25-də, saat 15.00-da təşkil olunacaq təlimdə qida sektorunda fəaliyyət göstərən mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin nümayəndələri, qida sahəsində sertifikatlaşma ilə maraqlanan şəxslər, eləcə də müvafiq sahədə çalışan dövlət və özəl qurumların əməkdaşları iştirak edə bilərlər.
Təlim müvafiq sahədə geniş təcrübəyə malik olan Türkiyənin “PGM Project Inspection Engineering & Quality Control Services” şirkətinin eksperti, beynəlxalq sertifikata malik Arzu Yağcı tərəfindən aparılacaq.
Onlayn təlimə aşağıdakı link vasitəsilə qoşulmaq olar:
https://zoom.us/j/95144835728?pwd=Qm5TNWFaRmUxdFQ5emg0bVVNVklnQT09
İD: 951 4483 5728
Şifrə: 212910
Məlumat üçün bildirək ki, “ISO 22000” - qida zəncirindəki təşkilatların qidanın istehlakı zamanı təhlükəsiz olmasını və qida təhlükəsizliyinə olan təhdidlərə nəzarət etməsi üçün lazımi şərtləri əhatə edən idarəetmə sistemi standartıdır. 1 sentyabr 2005-ci il tarixində Beynəlxalq Standart Təşkilatı (ISO) tərəfindən təsdiq olunmuş “ISO 22000: 2005” standartı qida təhlükəsizliyi sahəsində idarəetməyə dair ilk beynəlxalq standartdır. “ISO 22000” sertifikatı müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərə bir sıra vacib üstünlüklər qazandırır. Belə ki, müvafiq sertifikat istehsalın hər mərhələsində risklərin minimuma endirilməsi, istehsal xərclərinin azalması, istehlakçıların qidadan qaynaqlanan problemlərinin qarşısının alınması, istehsal, təchizat, nəqliyyat və s. mərhələlərin iştirakçıları arasında rabitənin qurulması, daha yaxşı anbar nəzarətinin həyata keçirilməsi, resursların israfının minimuma endirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Eyni zamanda “ISO 22000” standartına sahib olan şirkətin beynəlxalq aləmdə rəqabəti daha asan olur, şirkətin istehsal etdiyi məhsullara inam artır.

Состоится тренинг на тему «ISO 22000: Система менеджмента безопасности пищевой продукции» 23.02.21
Принимая во внимание динамику малых и средних предприятий, работающих в продовольственном секторе, и новых стартапов в этой сфере, а также необходимости соответствующей подготовки субъектов МСБ, Сумгаитский центр развития МСБ Агентства развития малого и среднего бизнеса (АРМСБ) проведет онлайн-тренинг на тему «ISO 22000: Система менеджмента безопасности пищевой продукции»  .
В тренинге, который состоится 25 февраля в 15.00, могут принять участие представители субъектов микро, малого и среднего предпринимательства, работающие в сфере пищевой промышленности, лица, заинтересованные в сертификации продуктов питания, а также сотрудники государственных и частных организаций, работающих в соответствующей сфере.
Тренинг проведет имеющий большой опыт работы в соответствующей области, международно сертифицированный эксперт турецкой компании «PGM Project Inspection Engineering & Quality Control Services» Арзу Ягджы.
Присоединиться к онлайн-тренингу можно по ссылке:
https://zoom.us/j/95144835728?pwd=Qm5TNWFaRmUxdFQ5emg0bVVNVklnQT09
İD: 951 4483 5728
Пароль: 212910
Следует отметить, что ISO 22000 - это стандарт системы менеджмента, который охватывает необходимые условия для организаций пищевой цепи для обеспечения безопасности потребления пищевых продуктов и контроля угроз безопасности пищевых продуктов. Утвержденный Международной организацией по стандартизации (ISO) 1 сентября 2005 г., ISO 22000: 2005 является первым международным стандартом по управлению безопасностью пищевых продуктов. Сертификация ISO 22000 дает компаниям, работающим в этой области, ряд важных преимуществ. Таким образом, соответствующий сертификат важен в плане минимизации рисков на каждом этапе производства, снижения производственных затрат, предотвращения пищевых проблем потребителей, установления связи между участниками производства, поставки, транспортировки и других этапов, осуществления лучшего складского контроля, минимизации потерь ресурсов. В то же время компании, имеющие стандарт ISO 22000, становятся более конкурентоспособными на международной арене, и возрастает доверие к их продукции.