"ISO 22000: Qida təhlükəsizliyi idarəetmə sistemi" ilə bağlı təlim keçiriləcək 23.02.21
Qida sektorunda fəaliyyət göstərən və bu sahədə yeni fəaliyyətə başlayan kiçik və orta müəssisələrin dinamikası, eləcə də KOB subyektlərinin müvafiq təlimə olan ehtiyacı nəzərə alınaraq Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) Sumqayıt KOB İnkişafı Mərkəzi tərəfindən "ISO 22000: Qida təhlükəsizliyi idarəetmə sistemi"nə dair onlayn təlim keçiriləcək.
Fevralın 25-də, saat 15.00-da təşkil olunacaq təlimdə qida sektorunda fəaliyyət göstərən mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin nümayəndələri, qida sahəsində sertifikatlaşma ilə maraqlanan şəxslər, eləcə də müvafiq sahədə çalışan dövlət və özəl qurumların əməkdaşları iştirak edə bilərlər.
Təlim müvafiq sahədə geniş təcrübəyə malik olan Türkiyənin “PGM Project Inspection Engineering & Quality Control Services” şirkətinin eksperti, beynəlxalq sertifikata malik Arzu Yağcı tərəfindən aparılacaq.
Onlayn təlimə aşağıdakı link vasitəsilə qoşulmaq olar:
https://zoom.us/j/95144835728?pwd=Qm5TNWFaRmUxdFQ5emg0bVVNVklnQT09
İD: 951 4483 5728
Şifrə: 212910
Məlumat üçün bildirək ki, “ISO 22000” - qida zəncirindəki təşkilatların qidanın istehlakı zamanı təhlükəsiz olmasını və qida təhlükəsizliyinə olan təhdidlərə nəzarət etməsi üçün lazımi şərtləri əhatə edən idarəetmə sistemi standartıdır. 1 sentyabr 2005-ci il tarixində Beynəlxalq Standart Təşkilatı (ISO) tərəfindən təsdiq olunmuş “ISO 22000: 2005” standartı qida təhlükəsizliyi sahəsində idarəetməyə dair ilk beynəlxalq standartdır. “ISO 22000” sertifikatı müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərə bir sıra vacib üstünlüklər qazandırır. Belə ki, müvafiq sertifikat istehsalın hər mərhələsində risklərin minimuma endirilməsi, istehsal xərclərinin azalması, istehlakçıların qidadan qaynaqlanan problemlərinin qarşısının alınması, istehsal, təchizat, nəqliyyat və s. mərhələlərin iştirakçıları arasında rabitənin qurulması, daha yaxşı anbar nəzarətinin həyata keçirilməsi, resursların israfının minimuma endirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Eyni zamanda “ISO 22000” standartına sahib olan şirkətin beynəlxalq aləmdə rəqabəti daha asan olur, şirkətin istehsal etdiyi məhsullara inam artır.

Training on “ISO 22000: Food Safety Management System” will be held 23.02.21
Considering the dynamics of small and medium enterprises operating in the food sector and new start-ups in this area, as well as the need for SMB training, the Sumgait Center for SMB Development of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) will conduct an online training on “ISO 22000: Food Safety Management System”.
Representatives of micro, small and medium enterprises operating in the food sector, those interested in food certification, as well as employees of public and private organizations working in the relevant field can participate in the training, which will be held on February 25 at 15.00.
The training will be carried out by Arzu Yagcı, an internationally certified expert of the Turkish company PGM Project Inspection Engineering & Quality Control Services, with extensive experience in the relevant field.
The online training can be accessed with the following link:
https://zoom.us/j/95144835728?pwd=Qm5TNWFaRmUxdFQ5emg0bVVNVklnQT09
ID: 951 4483 5728
Password: 212910
It should be noted that ISO 22000 is a management system standard that covers the prerequisites for food chain organizations to ensure food safety and control food safety threats. Approved by the International Organization for Standardization (ISO) on September 1, 2005, ISO 22000: 2005 is the first international standard for food safety management. ISO 22000 certification provides companies operating in this area with many important benefits. Thus, the certificate plays a major role in terms of capacity to minimize risks at each stage of production, reduce production costs, prevent food problems for consumers, production, supply, transport, etc. It is important to establish communication between the participants of the stages, implement better warehouse control, and minimize the waste of resources. At the same time, it becomes easier for a company with an ISO 22000 standard to compete in the international arena, and achieve increasing trust in the company's products.