KOBİA-nın təlim və məsləhət xidmətlərindən cari ildə 9500-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb 23.10.23
KOBİA-nın təlim və məsləhət xidmətlərindən cari ildə 9500-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb
2023-cü ilin ötən dövründə KOBİA tərəfindən 648 təlim keçirilib, 1300-ə yaxın məsləhət xidməti göstərilib, 400-dən çox biznes plan hazırlanıb.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən sahibkarların, biznesə başlamaq istəyənlərin və startapların biznes biliklərinə yiyələnməsi və mövcud biliklərinin artırılması üçün 648 təlim keçirilib. Təlimlər biznesə başla, layihə idarəetməsi, maliyyənin idarə olunması, satış, marketinq, rəqəmsal bacarıqlar, “yaşıl iqtisadiyyat” və KOB-ların ehtiyacı olan digər istiqamətləri əhatə edib. Qeyd edək ki, KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən keçirilən təlimlərlə KOBİA-nın saytından tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/events?slug=telim
Bu dövrdə KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən satış kanallarına çıxış, marketinq, biznesin planlaşdırılması, mühasibatlıq, hüquqi məsələlərlə bağlı 1266 sahibkara və biznesə başlamaq istəyən şəxsə məsləhət xidməti göstərilib.
Ümumilikdə, 2023-cü ilin 9 ayı ərzində KOBİA tərəfindən göstərilən ödənişsiz təlim və məsləhət xidmətlərindən 9500-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs yararlanıb.
KOBİA tərəfindən kənd təsərrüfatı, istehsal, xidmət və digər istiqamətlərdə 424 biznes planın ödənişsiz olaraq hazırlanmasına dəstək göstərilib.
Agentliyin video təlim platformasındakı onlayn təlim videolarından ödənişsiz olaraq 420 sahibkar və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb.
Bu dövrdə 20 sahibkar və menecer beynəlxalq təcrübəyə yiyələnmək üçün KOBİA-nın əlaqələndiricisi olduğu “Azərbaycanın biznes ictimaiyyətində menecerlərin ixtisasının artırılması üzrə Almaniya-Azərbaycan Birgə Proqramı” çərçivəsində Almaniyada ixtisasartırma kursu keçib.

This year over 9,500 SMBs, start-ups and people seeking to start a business benefited from KOBİA`s training and consulting services 23.10.23
This year over 9,500 SMBs, start-ups and people seeking to start a business benefited from KOBİA`s training and consulting services
In the last period of 2023, 648 trainings were held by KOBİA, approximately 1300 consulting services were provided, and over 400 business plans were developed.
From January to September of 2023, 648 trainings were held by the SMB development centers of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) for entrepreneurs, those seeking to start a business, and startups to acquire business knowledge and expand their existing knowledge. Trainings include business start-up, project management, financial management, sales, marketing, digital skills, "green economy" and other areas necessary for SMBs.
For detailed information on the trainings conducted by SMB development centers, please visit the website of the SMB Development Agency: https://smb.gov.az/az/events?slug=telim
During this period, SMB development centers provided consulting services to 1266 entrepreneurs and those seeking to start a business on access to sales channels, marketing, business planning, accounting, and legal issues.
Overall, over 9,500 SMBs, startups and people seeking to start a business benefited from the free training and consulting services provided by KOBİA for 9 months of 2023.
KOBİA provided support for development of 424 business plans in agriculture, production, service and other aspects free of charge.
420 entrepreneurs and those interested in starting a business benefited from the online training videos on the video training platform of the Agency free of charge.
During this period, 20 entrepreneurs and managers took a professional development course in Germany as part of the "Joint Germany-Azerbaijani Program on Professional Development Managers in the Business Community of Azerbaijan", coordinated by KOBİA, with the purpose of acquiring international practise.