KOBİA-nın təlim və məsləhət xidmətlərindən cari ildə 9500-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb 23.10.23
KOBİA-nın təlim və məsləhət xidmətlərindən cari ildə 9500-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb
2023-cü ilin ötən dövründə KOBİA tərəfindən 648 təlim keçirilib, 1300-ə yaxın məsləhət xidməti göstərilib, 400-dən çox biznes plan hazırlanıb.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən sahibkarların, biznesə başlamaq istəyənlərin və startapların biznes biliklərinə yiyələnməsi və mövcud biliklərinin artırılması üçün 648 təlim keçirilib. Təlimlər biznesə başla, layihə idarəetməsi, maliyyənin idarə olunması, satış, marketinq, rəqəmsal bacarıqlar, “yaşıl iqtisadiyyat” və KOB-ların ehtiyacı olan digər istiqamətləri əhatə edib. Qeyd edək ki, KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən keçirilən təlimlərlə KOBİA-nın saytından tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/events?slug=telim
Bu dövrdə KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən satış kanallarına çıxış, marketinq, biznesin planlaşdırılması, mühasibatlıq, hüquqi məsələlərlə bağlı 1266 sahibkara və biznesə başlamaq istəyən şəxsə məsləhət xidməti göstərilib.
Ümumilikdə, 2023-cü ilin 9 ayı ərzində KOBİA tərəfindən göstərilən ödənişsiz təlim və məsləhət xidmətlərindən 9500-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs yararlanıb.
KOBİA tərəfindən kənd təsərrüfatı, istehsal, xidmət və digər istiqamətlərdə 424 biznes planın ödənişsiz olaraq hazırlanmasına dəstək göstərilib.
Agentliyin video təlim platformasındakı onlayn təlim videolarından ödənişsiz olaraq 420 sahibkar və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb.
Bu dövrdə 20 sahibkar və menecer beynəlxalq təcrübəyə yiyələnmək üçün KOBİA-nın əlaqələndiricisi olduğu “Azərbaycanın biznes ictimaiyyətində menecerlərin ixtisasının artırılması üzrə Almaniya-Azərbaycan Birgə Proqramı” çərçivəsində Almaniyada ixtisasartırma kursu keçib.

Более 9500 субъектов малого и среднего бизнеса, стартапов и лиц, желающих начать бизнес, воспользовались обучением и консультациями KOBİA в текущем году 23.10.23
Более 9500 субъектов малого и среднего бизнеса, стартапов и лиц, желающих начать бизнес, воспользовались обучением и консультациями KOBİA в текущем году
За прошедший период 2023 года KOBİA провела 648 тренингов, около 1300 консультаций, разработала более 400 бизнес-планов.
В январе-сентябре 2023 года Центрами развития малого и среднего бизнеса Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) было проведено 648 тренингов для приобретения бизнес-знаний и повышения имеющихся знаний предпринимателей, желающих начать свой бизнес и стартапов. Тренинги охватывали такие темы, как открытие бизнеса, управление проектами, финансовый менеджмент, продажи, маркетинг, цифровые навыки, «зеленую экономику» и другие области, необходимые МСП. Следует отметить, что с тренингами, проводимыми центрами развития МСП, можно ознакомиться на сайте Агентства развития МСП: https://smb.gov.az/az/events?slug=telim
За этот период центры развития малого и среднего бизнеса провели консультации с 1266 предпринимателями и желающим начать бизнес по вопросам доступа к каналам продаж, маркетингу, бизнес-планированию, бухгалтерскому учету и юридическим вопросам.
В общей сложности более 9500 малых и средних предприятий, стартапов и желающих начать свой бизнес, воспользовались бесплатным обучением и консультациями, предоставленными KOBİA в течение 9 месяцев 2023 года.
KOBİA оказала поддержку в бесплатной подготовке 424 бизнес-планов в сельском хозяйстве, производстве, сфере услуг и других направлениях.
420 предпринимателей и желающих начать свой бизнес бесплатно воспользовались обучающими онлайн-видео на платформе агентства.
За этот период 20 предпринимателей и менеджеров прошли курс повышения квалификации в Германии в рамках «Совместной германо-азербайджанской программы повышения квалификации менеджеров в бизнес-сообществе Азербайджана», координируемой KOBİA, с целью получения международного опыта.