The choice is simple: It must be locally produced, sold by the manufacturer, and the products must be fresh and high-quality Informational Flyers and Brochures Prepared by KOBIA Applications from entrepreneurs working in agriculture, industry, and services have been reviewed The implementation of Aghdash district’s business opportunities was discussed with the participation of entrepreneurs Woman entreprenuers strengthening their role in economy with the state support SME Bazaar fair began its activity The results of the startup competition "From us to business" have been announced Rwandan delegation got acquainted with activities of the "Baku SMB House" "Investment journey" event took place in Masalli The most active entrepreneurs of 2024 have been awarded
Further Support by SMBDA to support entrepreneurial activity among women 04.03.20
Further Support by SMBDA to support entrepreneurial activity among women
The Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) of the Republic of Azerbaijan started to cooperate with "MirvariStore," a project of the "Social projects" contest announced by the "Regional Development" Public Union for 2019.
SMBDA held the presentation of "MirvariStore" project for women with knitting and sewing skills in Gabala and Oghuz. The event provided information on the project, identified 25 women with weaving and sewing skills in Gabala and Oguz regions who are interested in this field and want to work from home and discussed supply of necessary materials and the delivery mechanism of ordering.
Under the project, women will be provided with relevant textile and sewing materials and equipment and will be supported in terms of the sales of their products.
Note that "MirvariStore" project aims to develop women's entrepreneurship in the regions, increase employment, supportincome generation of women, as well as promote national ornaments and sell handicrafts under the "Made in Azerbaijan" brand in the foreign markets.